بازگشت به صفحه اصلی

یادگاری از پدر برای پسر

یادگاری از پدر برای پسر

از امام حسن عسکری (ع) چنین روایت نقل شده است که فرمودند:
عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ
صَلَاهُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِینَ
وَ زِیَارَهُ الْأَرْبَعِینَ
وَ التَّخَتُّمُ بِالْیَمِینِ
وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ
وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

یعنی مومن پنج علامت دارد
پنجاه و یک رکعت در شبانه روز نماز می خواند (نمازهای واجب و نافله)
زیارت اربعین به جای می آورد
انگشتر به دست راست می اندازد
پیشانی را به خاک می نهد
و عبارت بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏ را بلند بر زبان می آورد

با سایر موارد کاری نیست، لیکن در این حدیث دو نکته را بسط می دهم:

اول آنکه اگر چه کلمه «مومن» در آیات و روایات عمدتاً به معنای کسی است که به خدا و رسول الله وقیامت ایمان داشته باشد اما در بعض موارد از جمله این حدیث، «مومن» به معنای « شیعه » است. از این حدیث اینگونه مستفید می گردد که علامت شیعه پنج چیز است. یعنی اگر شما درجامعه ای بودی که هم شیعه در آن زندگی میکرد هم جماعت اهل سنت، از روی این پنج علامت میتوانید شیعه را از سنی تشخیص دهید.

دوم آنکه حضرت این زیارت اربعین را از میان انبوه زیارات وارده بر حضرت سیدالشهدا (ع)، از جمله زیارت عاشورا و … نشانه قرار می دهند. جالب اینجاست که در اینجا علی الظاهر زیارت به معنای دیدار است نه خواندن یک عبارت تنها. یعنی بروید کربلا و ملاقات داشته باشید و … شاید یکی از حکمتهای این دستور را بتوان در سالهای اخیر یافت. زمانی که جمعیت بیست و چند میلیون نفری همگی یکجا جمع می شوند، در حقیقت مانور بزرگ شیعیان برگزار می گردد. عرب و عجم، تحت جاذبه حضرت سیدالشهدا (ع) گرد هم می آیند تا هم به این بهانه عرض ادبی به ساحت قدسی سیدالشهدا (ع) کرده باشند و هم در یک همایش عظیم میلیونی با یکدیگر بیشتر آشنا شوند. از اوضاع دیگر شیعیان آگاهی کسب کنند. دو تا پنج روز به عشق ارباب بی کفن پیاده روی عمومی داشته باشند. حتی ببینند که می توان بدون پاسپورت و گذرنامه هم به کشور دیگر سفر کرد و یا بدون داشتن توشه کافی می توان یک هفته را در کف خیابان و حرم و حسینه و امثالهم خوابید، بدون آنکه از شان اجتماعی آنها ذره ای کاسته شود.

راستش را بخواهید این اولین بار بود که در ایام اربعین به جمع مشتاقان حضرت پیوسته بودم. به حمدالله تا کنون چندین بار اذن دخول در ایام دیگر را داده بودند، اما این اذن دخول در اربعین برای اولین بار بود. انبوه جمعیت واقعاً مبهوت کننده بود. هرجا را می نگریستی دعوت شدگانی بودند که به دلیل جاذبه حسینی گردهم آمده بودند. در این ایام به راحتی می توانستید ببینید که زوار بسیار عزیز بودند، اما که هر که خود را بیشتر کوچک و خادم جمعیت می دید، عزیزتر و گرامی تر نزد زوار می شد. از سوی دیگر نفوذ صهیونست در منطقه و پدیده شوم داعش همه را نگران کرده بود. همگی دشمن واحد و الفت میان خود را حس کرده بودند. اینان به طور قطع معنای آیه شریفه أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم را که همان توصیف یاران رسول الله هست را دریافته بودند. (سوره فتح آیه ۲۹) چنین حسی را در سرزمین وحی نمی شد یافت. حس دیگری را نیز در تک تک افراد می توانستید بیابید. از هر کسی درباره کیفیت زیارت می پرسیدید هر کدام می گفتند که در این سفر سیدالشهدا (ع) به وی عنایت ویژه ای داشته است. به طوری که هر یک از ما به نحوی از میهمان نوازی حضرتش شرمنده شده بودیم و به نحوی این زیارت را مقبول یافته ایم. علی الظاهر، برای همه ما این سفر لذت و طعمی دیگر داشت که باید چشید و نوش کرد.

بگذریم، در برگشت و لب مرز خسروی نکته ای را دریافته بودم. مبهوت کننده و استثنایی. هدیه ای از جانب پدر برای پسر. از سوی امام حسن عسکری (ع) برای فرزند قائمش (عج) که شاید مهمترین رمز از رموز زیارت اربعین باشد. زمانی که برگشتم دیدم که جمعیتی چند ده میلیونی میلیونی بدون کوچکترین چشمداشت مالی (و اغلب با پرداخت هزینه)، با کمترین امکانات رفاهی، با صرف مرارتهای زیاد (حتی گاهی بدون پاسپورت و ویزا) و فقط به عشق زیارت سیدالشهدا (ع) حدود یک هفته ای را در یک رزمایش عظیم سپری کرده اند. اینک آنها آماده شده اند، (و یا حداقل تمرین کرده اند) تا پس از دعوت و قیام موعود (عج) به سمت حضرتش بشتابند. امسال این جمعیت میلیونی از شیعیان در یک رزمایش واقعی، تجربه لازم را کسب کرده اند. سال آینده هم این تجربه برای اینان و دیگران تکرار می شود و سالهای آینده نیز هم… واقعاً کجای دنیا ممکن است این رزمایش با چنین کیفیتی و خصوصیاتی که عرض کردم، برگزار شود. رزمایش هم از نظر تعداد و هم از نظر یکدستی شیعیان بی نظیر است. به نظر نمی رسد پس از ظهور حضرت، همراهی ارتش و سپاه فقط کفایت کند. جمعیت چند ده میلیونی نیاز است تا جامعه از عدل و داد پر شود، چنانکه پیش از این از فسق و فساد پر شده بود.
حال، روایت نخست را مجدد مرور کنید. مشهورترین روایتی که شیعیان را برای زیارت اربعین و به نحوی آماده سازی سپاه قیام، ترغیب می نماید. یادگاری از پدر برای پسر.

 

اربعین

اربعین

 

==========================================

پی نوشت ۱: برخی از بچه های باحال ایرانی تصاویری از مقام معظم رهبری را به همراه داشتند که فقط برخی از آنها توزیع شد. (به دلایلی) این تصویر را هم در نجف یکی از همان بچه باحال ها به دست من داد.
پی نوشت ۲: متن فوق را پس از اولین زیارت اربعینم در سال ۹۴ نوشته بودم. گاهی اوقات با خودم کلنجار می روم تا راضی می شوم متنی را منتشر کنم.

در تاريخ ۰۶/آذر/۱۳۹۵ بدون دیدگاه برچسب ها :

نوشته شده توسط مهدی

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.